28.01.21

 У 2021 році виповнюється 1025 років 

з часу першої писемної згадки про місто Полонне (996)



  Поло́нне  Місто розташоване на річці Хомора, за 104 км від Хмельницького, центр Полонської міської територіальної громади і Полонського району Хмельницької області (17 липня 2020 року Полонський район було ліквідовано внаслідок адміністративно-територіальної реформи). Одне з найдревніших міст України (відоме з 996 року). Статус міста поновлено 1938 року.

996 року князь Володимир Святославович приписав Полонне до

київської Десятинної церкви.

Для захисту від кочівників на природній височині було зведено замок—фортецю із земляними валами, дерев'яним частоколом. У ХІІІ ст. в Полонному існував православний монастир.

Протягом віків місто Полонне було відоме своїми ремісниками. Завдяки отриманому містом у другій половині XVI ст. магдебурзькому праву ремесла набувають надзвичайного розвитку, створюються ремісничі цехи.

З часом місто розвивається та змінюється.З 1648 року Полонне було сотенним містом Волинського полку в Українській державі Богдана Хмельницького.

В XIX — початку XX ст. місто було центром Полонської волості.
 Наперекір руйнівним війнам, у місті залишились історичні пам'ятки сивої давнини: територія оборонної фортеці ХІІ ст., земляні вали, залишки замку на історичній Татарській вулиці.

Микола Гоголь писав у своїй повісті «Тарас Бульба» про Полонне як про місце, де козаки розгромили поляків і уклали з ними мирну угоду. Також місто Полонне та Полонний замок згадують в історичному оповіданні Пантелеймона Куліша «Січові гості» як резиденції князя Любомирського та як один з опорних пунктів у боротьбі поляків та їхніх прибічників проти гайдамаків.

 

В часи Голодомору 1932—1933 років, Села Забілиння, Горошки, Гамарня, Беркути, Бортники (нині в складі Полонного) постраждали за різними даними, померло приблизно 3200 людей, у Ново-Полонному — 70 людей, у Правохоморному — 15 людей, у тогочасному Полонному  — лише встановлених 507 жертв.

 

У Полонському районі Хмельницької області згідно з даними управління культури, туризму і курортів Хмельницької облдержадміністрації перебуває 2 пам'ятки архітектури національного значення і ще з 2 десятки — місцевого значення.

Пам'ятки архітектури, об'єкти туризму:

Земляний вал давньоруського городища, ХІІ—ХІІІ ст.

Козацька могила, XVII ст.

Римо-католицький костел Святої Анни, 1607 p.

Покровська церква 1720 p., перебудована на початку XX ст.

Троїцька церква, збудована 1734 року, зруйнована в 1930 рр., відбудована в 2019 р.

Полонський парк — пам'ятка садово-паркової архітектури XIX ст. загальнодержавного значення

Кам'яні склепи цадиків-хасидів на єврейському цвинтарі, XVIIIст.

Каплиця-склеп родини Карвіцьких на польському кладовищі, XIX ст.

Водяний млин і склади в районі Гамарні, XIX ст.

Комплекс водяного млина по вул. Лесі Українки, 1901 p.

Будинок, у якому мешкала українська поетеса Леся Українка, вул. Академіка Герасимчука, 148

Пам'ятний знак жертвам Голодомору.

Будинок редакції районної газети, колишня контора полонських млинів Дунін-Карвіцьких, 1910 p.

Музей полонської порцеляни, вул. Лесі Українки РБК

 



Немає коментарів:

Дописати коментар