22.06.21

День скорботи і вшанування пам'яті жертв війни в Україні

 22 червня в Україні вшановують пам'ять жертв війни. Пам'ятна дата була встановлена Указом Президента України від 17 листопада 2000 року №1245\2000 «Про День скорботи і вшанування пам'яті жертв війни в Україні». Щороку український народ вшановує світлу пам'ять мільйонів земляків, життя яких обірвала Друга світова війна.

Для українців війна почалась ще 1 вересня 1939 року, разом із німецьким вторгненням у Польщу. 110–120 тисяч українців у лавах Війська Польського розпочали світову боротьбу проти нацизму, 8 тисяч із них загинуло протягом першого місяця війни. Також 1 вересня Люфтваффе бомбардувало Львів та інші західноукраїнські міста, що перебували у складі Польщі. Між 12 та 22 вересня Львів пережив подвійну облогу із заходу нацистськими військами, зі сходу – радянськими. СРСР вступив у Другу світову війну 17 вересня 1939 року на боці нацистської Німеччини. В цей день радянські війська вступили в Польщу на допомогу німецьким та окупували Західну Україну та Західну Білорусь.

Протягом двох років Москва була союзницею Берліна. Нацистсько-комуністичний союз був зруйнований 22 червня 1941 року німецьким вторгненням у СРСР. Понад рік з початку німецько-радянської війни вся територія Україна була окупована військами Третього Рейху. Перший населений пункт східної України було звільнено в грудні 1942 року, остаточно вдалося звільнити територію України від нацистів у жовтні 1944-го.

Український напрям був головним на Східному фронті: тут діяло від 50 до 75% всіх дивізій Вермахту і половина всіх радянських сил. Нацистський окупаційний режим в Україні був одним із найжорстокіших у світі.

Україна зробила значний внесок у перемогу над нацизмом та союзниками Німеччини. Ціною цього стали надзвичайні втрати українців і громадян України інших національностей упродовж 1939–1945 років. Найтяжчі –демографічні, які оцінюють у понад 10 мільйонів осіб.

 Наш обов’язок – зберегти пам'ять про тих, хто загинув в цій жахливій війні, тих, хто став жертвою смертельних жорен нацизму, тих, хто ціною власного життя подарував нам мир.

Немає коментарів:

Дописати коментар